2010 Winners


Vancouver Skyline

The Canada International Film Festival proudly congratulates its 2010 award winners.


Peaceable Kingdom


Grand Jury Award -  Peaceable Kingdom (USA)













Drawing With Chalk




Special Jury Award - Drawing With Chalk (USA)











City of Noise



Special Jury Award - City of Noise (Canada)












Skylight


Best Animation - Skylight (Canada)













How I Got Lost


Best Narrative Feature - How I Got Lost (USA)











Sultans of the Bosphorus


         Best Foreign Short - Bogazici'nin Sultanlari (The Sultans of the Bosphorus)  (Turkey)










True Beauty


       Best Director - True Beauty This Night (USA)













Time of Their Lives

         Best Cinematography - The Time of Their Lives (United Kingdom)












Venezzia


     Best Actor - Venezzia (Venezuela)












Girl With Gun


Best Actress - Tracy O’Connor GWG: Girl With Gun
(USA)










Another Day Another Life



Best Experimental Film - Another Day Another Life (USA)










Me, You, A Bag and Bamboo



Best Family Film – Me, You, A Bag and Bamboo (USA)











Shame


Best Humanitarian Film – Shame (Canada)








Pirate



Best Environmental Film  - Pirate for the Sea (USA)








Best Music Video - Her Morning Elegance (Israel)

Best Comedy – Catechism (Canada)

Best Documentary Feature - The Antarctica Challenge: A Global Warning (Canada)

Special Jury Award - Yakim (Canada)

Special Jury Award - Ciemnego pokoju nie trzeba się bać (Don’t be Afraid of the Dark Room) (Poland)

Special Jury Award - Nice Shootin' Cowboy (Australia)

Best Canadian Short - Everything’s Coming Up Rosie

Best Human Rights Film - Neshoba (USA)

Best Documentary Short - Bike Trials: Regaining Balance
(Canada)

Best of Canada - Gangster Exchange (Canada)

Best Foreign Feature - El Sistema ( Germany)

Best Student Film - Patient (Canada)

Best Screenplay - Beware of Bear (Greece)

Best Short Film -   I Can Speak Swedish (Australia)

2010 Write Brothers Screenplay Competition Winners

Grand Prize Winners
1st Place: The Winter Line Written by Fabrizio Napoleone
2nd Place:  Emulsion Written by Ryan Lewis
3rd Place: Rye & Rice Written by Craig Rosenthal

Official Finalists
Tea & Heroin Written by Rhonda Smiley
Southern Justice Written by Harris Freedman
Choices I-The Reunion Written by James Kirtland
Stimulus Package Written by Kevin B. Barron
Spare Change Written by Sara Mitchell
The Fishing Shack Written by James Kirtland and Joyce Simmons
The Tin Farmer Written by Ben Orlando
A Warrior’s Spirit Written by Tracy M. King-Sanchez
Eating Life Written by David Cobbins
A Man Can Cry Written by Robert Horvath
Once Upon a Time in Hollywood Written by Ron Podell
Fort Sisseton - Dakota Territory Written by Gregory Heitmann

Honorable Mentions
Not Quite November Written by Michael Goodin
Genome Written by Andrew Glasgow
El Coyote Written by David Norman
Crescent Plantation Written by Cliff Zimowski
Chasing Thunderbirds Written by Kyle Fleishman
On the Mountain Written by Matt Kincses
Right of Inheritence Written by Deb Green
Dog Park Written by Harold Taw
CGY Written by Richard Lasser
Piano Lessons Written by Nevada McPherson

2010 Rising Star Award Winners

Feature Competition
Dolores
TRUTH NEVER LIES
YOURS AL
The Adventures of Don Quixote
Chaturanga (Four Chapters)
THE PHOENICIANS
ANOTHER MAN'S SON
BREAKING NIKKI
One Night
THE TASTE OF RELATION

Animation Competition
Gul (flower)
Archon Defender
Rubbuds
Shuttle T-42
Magnum Farce: A Shot in the Park
Go To Sleep
Zap Squad And The Sands of Time
The Offering
Monday First - eXtra eXtra Larger than life
Jabbawaki

Canadian Film Competition
99 Cent Bond
Fate Scores
Generation Why
Corn
Time Being
Finding Courage: A Short Film
Voice-Over
N.T.N.E
Trophy
TroubleShooting

Commercial Film Competition
Incredible India International Television Commercial

Documentary Competition
TANTRIC TOURISTS
The Burning Season
Jamaica for Sale
John Kennedy Toole: the omega point
A Bridge Life: Finding Our Way Home
Mooramong - Private Hollywood
40 Years of One Night Stands
GO FOR IT
The Altered States of America
Open Your Mouth And Say... Mr. Chi Pig


Music Video Competition
Navigate the menus
Reverie: Would you like me to remind you?
Donkeyboy - Ambitions
Bocalophobe
S T R E T C H
Visa - Breakout the Violins
Everything Burns
Annakin Alive
Brandt Brauer Frick - Bop

Short Film Competition
Iran: A Nation of Bloggers
A Slow and Painful Death
Brandstifter
His White Eyes
Smile
Kulu
Undocumented
The Green Card
Anti-Heroes


Student Film Competition
Kites
Breadwinner
togetherness
Mime VS Junkie
Milton 4.0
Supergeek
Night Cap
Arthur Falls Down
Firebear Called Them Faith Healers
Tiered Up

2010 Royal Reel Winners

Feature Competition
Avoid Confrontation
Life and Death of a Porno Gang
Contract
Open Diaries
Los Siniestro (The Sinister)
The Masque Story Trilogy
Land Gold Women
TRAIN IN THE TENTH FLOOR
Reign of the Jaguar
Straight to the Bone

Animation Competition
Tah-Dah
A Noiseless Patient Spider
Insurgency of Ambition
THE KILLER OF MONTMARTRE
This is not a fly
Pause Replay
My Life As Cherry
Alfred Noyes' The Highwayman
Recipe
Yellow Cake

Canadian Film Competition
The Last Chapter - Reading my Father through the Lens
12Shoes: a Lawyer's story
I heart doomsday
My Wife Is A Vampire
Shiro
Beartrap
DOG GONE ADDICTION - INSPIRED BY THE WOMEN OF THE YUKON QUEST
teenage angst
losing you
DEADSPIEL

Documentary Competition
Kaikoyashinaigusa
The Life and Times of Star Children
Fireflies
LIVING ON YOUR FEET. THE STRUGGLES OF CIPRIANO MERA
Twenty Five Hundred & One
Bicycle Dreams
Beyond Greenaway: The Legacy
Luchadores: Fighting for a Dream
Good Fortune


Music Video Competition
Mask of Pretension
Another Telephone Call
Circles Music Video
CC Coletti's 'Trouble With Me'
Carrion
Emily Dickinson's Much Madness
Take Me To Heart

Short Film Competition
Straight On Till Morning
With Her
When Swallows Stop Singing
The Devils in the Details
Everything is Coming up Rosie
First Love
Miserable Mary
The Young Girl on the Mattress
In the Key of Evil
A Thaumatrope
Lauren en la Cama (Laura in Bed)


Student Film Competition
Straight On Till Morning
With Her
Silence
Max & Helena
A Slice of Key Lime Pie
DEFECT
Hombre's Trouble
Free Lunch
Mind Dance

Award of Excellence Winners

Feature Competition
Aisi Deewangi
LOST
Amanda
Wireless
Ashleys Ashes
The ProtoTypes
the journey
Something is Stirring Under the Banana Trees
Chasing the Green
Swimming Nude

Animation Competition
We are the Punky Pets
Your Move.
Kazi, Kazi
Patience of the Memory
Without Arms

Canadian Film Competition
Nuclear Spinach
Victoria Park - A generation of bocce

Documentary Competition
Dear John
Stolen Youth
God is American
Modern Day Slaves - OFW Overseas Foreign Workers
No Greater Love
Gus: An American Icon
James Houston: the Most Interesting Group of People You'll Ever Meet
Prima Donna The Story of Rufus Wainwright's Debut Opera
Nassara
Knife Crime- Afer Effect


Music Video Competition
Apart
Someday
Lay Low - By and By
The Magic Rabbit
LET'S FIND A WAY
Smells Like Teen Spirit
Graffiti Nation

Short Film Competition
Gabriel
Paint What You Remember
SNOWYVILLE
Orphan
How are you?
Musings
Lance Johnson in Person
Rand Holmes Retrospective Art Show
The Bicycle Lesson
Trash Day


Student Film Competition
Marlin
Brennan's Sacrament
The Peace Offering
Five ways of seeing Iraq
How I Learned to Fly
MEATWAFFLE
Kill Yr TV
STILL
ROUE
Ella and the Astronaut